I have a jar of sweets that contains 114 red, 35 blue, 67 green, and 9 yellow.
What chance do I have of picking a yellow sweet with my eyes shut?
Puzzle Copyright © Kevin Stone
workings
hint
answer
print
www.brainbashers.com
/puzzle/zuqw
share
Hint
How many yellow sweets are there, how many sweets in total?
Answer
1 in 25 = 4 percent.
Reasoning
In total, there are 114 + 35 + 67 + 9 = 225 sweets.
There are 9 yellow sweets, so the probability is 9 ÷ 225 = 0.04 = 4% = 1 in 25.