?
If I buy a melon and a coconut, the cost will be £1.19.
If I buy a melon and a pineapple, the cost will be £1.45.
If I buy a coconut and a pineapple, the cost will be £1.40.
What are the individual prices?
Puzzle Copyright © Kevin Stone
workings hide hint answer print
Share link:
Hint
A little algebra might help.
Note: BrainBashers has a Dark Mode option. For BrainBashers, I'd recommend not using your browser's built-in dark mode, or any dark mode extensions (sometimes you can add an exception for a specific website).