[OK]

Privacy Policy + T&C

We use cookies to personalise our content and adverts. Information about your use of our site is shared with our advertising providers. You also agree to our terms and conditions (T&C).

BB  
Line

  Home |  Puzzles |  Illusions |  Fun Stuff |  Sudoku |  Today

Maths 1 |  Maths 2 |  Language 1 |  Language 2 |  Logic 1 |  Logic 2

Line

Difficulty: Easy

TillI recently went to the shop and purchased 4 items.

Three of the items cost:

$1.50
$3.00
$4.00

There was quite a long queue, and as I was quite bored, I was playing with my pocket calculator whilst waiting.

Very curiously, the 4 prices added to the same number as I got when I multiplied the 4 prices together.

What was the price of the 4th item?

Show Hint Show Answer
 [Ref: ZAPY] © Mr Stone

 

We use cookies to personalise our content and adverts. Information about your use of our site is shared with our advertising providers. For more information please view our privacy policy. By using the site you also agree to our terms and conditions.

Line
Line